KEV:n parhaat yleisurheilijat

Hall of Fame on kunniataulu, johon valitaan lajinsa parhaat. Yleensä valinta suoritetaan jo aktiiviuransa päättäneiden urheilijoiden keskuudesta. Palloilujoukkueilla on tapana nostaa pelipaita kattoon mutta yleisurheilussa lienee parempi pysytellä pelkällä listalla.

Kuusamon yleisurheilun Hall of Fameen ehdotus (järjestys on akkosellinen):

Asko Isopoussu,  Risto Kyhälä, Pentti Pesonen, Jarkko Tuominen

Alla SM-kisojen mitalistit. Muiden saavutusten (maajoukkue-edustukset yms) ja veteraanien saavutusten osalta otan vastaa lisätietoja ja tarkennuksia.

Suomenmestaruuskisojen mitalistit

Miesten ja naisten sarjat

Pasi Sarajärvi
2. korkeus 2010 (halli)
(7.korkeus 2010)

Nuorten sarjat

Pentti Kallioniemi
2. kuula nuoret 1962

Risto Alavuotunki
1. keihäs nuoret 1963

Harri Vendelin
1. seiväs A-pojat 1974

Kalevi Kyhälä
2. seiväs nuoret 1974

Juha Pesonen
2. seiväs B-pojat 1976

Risto Kyhälä
1. seiväs 14 v 1977
1. seiväs joukkue,nuoret 1983
3. seiväs 18 1981
2.seiväs joukkue,nuoret 1982
3.seiväs 14 v 1978
2. seiväs 16 v 1979
SE-tulos seipäässä

Pentti Pesonen
1.seiväs 16 1979
3.seiväs 18 1981
2. seiväs 18 1982
2.seiväs joukkue,nuoret 1982
1. seiväs joukkue,nuoret 1983
Maajoukkue-edustuksia: 18 ja 20 v Ruotsi-ottelu 1980,1981, 19 v. EM-kisat 1981

Markku Jäntti
3. 4-ottelu 14 1980

Martti Iso-Möttönen
1. pituus 14 v KLL 1990

Minna Määttä
2. pituus 14 v 1991

Pasi Sarajärvi
3. korkeus 14 v 1994
1. korkeus 15 v 1995
3. korkeus 17v 1996

Jarkko Tuominen
1. 200 m aidat 14 v 1992
2. pituus 14 v 1992
3. pituus 15 v 1993
1. pituus(halli) 16v 1994
2. 60 m (halli) 16 v 1994
2. pituus 16 v 1994
3. 100 m 16 v 1994
1. 60 m (halli) 17 v 1995
1. pituus (halli) 17 v 1995
maajoukkue-edustukset : 3 kpl (2xSuomi-Baltia, Olympic Day,Bath I-B)
SE: 4×100 m maajoukkue 1995

Laura Jokinen
2. 80 m aidat 14 v 2008
3. 80 m aidat 15 v 2009
2. 60 m aidat(halli)17 v 2010
3. 60 m aidat (halli)17 v 2011
3. 100 m aidat 17 v 2011
Kalevan kisat 2012, 2016

Niko Pirttijärvi
2. 200 m aidat 14 v 2008

Jesse Tyni
2. 800 m(halli) 17 v 2010

Veli-Matti Takkinen
3. 300 m aidat 17 v 2010
3. 300 m aidat 17 v 2011
Ruotsi-Suomi -maaottelu 17 v. 2. 300 m aidat

3. 400 m aidat 19 v 2012
Pohjoismaiden nelimaaottelu 400 m aidat 2012

Susanna Leskelä
1. moukari T14 2014
1. moukari T15 2015
2. moukari N17 2017

Veteraanisarjat

Jaakko Heikkinen (tilanne 19.4.2010)
kestävyysjuoksija
MM-kultaa 1 (Lahti 2009 2000 m esteet), MM-hopeaa 1 ja MM-pronssia 2
EM-kultaa 1 (Potsdam 2002, 2000 m esteet), EM-hopeaa 1 ja EM-pronssia 3
PM-kultaa 5, PM-hopeaa 2 ja PM-pronssia 0
SM-kultaa 20, SM-hopeaa 19 ja SM-pronssia 6.

Simo Ahava
seiväshyppääjä
SM -kultaa 5, SM -hopeaa 7. 1983 – 1992

Jorma Vendelin
seiväshyppääjä
SM-kultaa 2, SM -hopeaa 4, SM -pronssia 3. 1983 -1991

Ritva Larikka
heittolajit
SM-hopeaa 3, SM -pronssia 6. 1986-1992

Pentti Alajuuma
seiväshyppääjä
SM-kultaa 2, SM -pronssia 1. 1990- 1992

Jussi Karjalainen
kävely, kestävyysjuoksu

Mikko Karjalainen
keihäänheitto

Mauri Tyni
800 m